Okrągły lub prostokątny stół kuchenny — co wybrać?

W wielu rodzinach znaczna część życia toczy się w kuchni. Rodzina gromadzi się przy stole kuchennym, aby zjeść obiad, nawiązać kontakty towarzyskie i wymienić się wiadomościami. Często jest to miejsce, w którym przyjmuje się członków najbliższej rodziny, a dzieci siadają z książką, gdy mama przygotowuje obiad. Stół kuchenny to bardzo ważny przedmiot, zawsze używany, który należy wybrać z należytą starannością. Kształt i wielkość blatu roboczego powinny zapewniać wystarczającą ilość miejsca na meble, urządzenia i urządzenia mobilne.

Różne kształty blatów roboczych

Przed podjęciem decyzji o kształcie blatu należy zapoznać się z głównymi cechami stołu:

  • Stół prostokątny zajmuje mniej miejsca i można go dosunąć do ściany.
  • Przy prostokątnym stole może zasiąść więcej osób.
  • Okrągły stół tworzy przytulną atmosferę, zwłaszcza w mniejszych grupach. Ludzie dobrze widzą i słyszą się nawzajem i są od siebie w równej odległości.
  • Okrągły stół jest bezpieczniejszy i nie ma żadnych ostrych narożników. Jest to szczególnie ważne, gdy rodzina się powiększa lub gdy stół znajduje się w przejściu.
  • Przy prostokątnym stole łatwiej jest podnieść krzesła, można postawić długie ławki.
  • Prostokątny kształt stołu zapewnia siedzącym przy nim osobom nieco więcej przestrzeni osobistej, a narożniki dają możliwość uniknięcia ścisku.

Każda z opcji blatów ma swoje wady i zalety. Wybierz kształt blatu zgodnie z własnymi życzeniami i możliwościami.

stół okrągły rozkładany

Należy wziąć pod uwagę liczbę osób mieszkających w mieszkaniu.

Stół okrągły rozkładany jak np. ten z sfmeble.pl o średnicy 110 cm jest dobry dla 3-4-osobowej rodziny, dla 6 osób potrzebny jest stół o średnicy 130 cm. Jeśli trzeba posadzić więcej niż 6 osób, potrzebny będzie stół o jeszcze większej powierzchni. Jednak podczas serwowania w środku nadal pozostaje miejsce, do którego trudno jest dotrzeć.

Ergonomiści ustalili, że każda osoba powinna mieć do dyspozycji stół o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm. Mając na uwadze powyższe dane, należy obliczyć wymiary blatu. Na przykład blat stołu dla czterech osób ma wymiary 120 na 80 cm. Należy pozostawić wystarczająco dużo miejsca na środku stołu. Szerokość małego stołu do jadalni wynosi 80-85 cm; przy ustalaniu długości należy wziąć pod uwagę, ile osób będzie regularnie zasiadać przy stole. Optymalna szerokość stołu wynosi 80-105 cm; większe wymiary utrudniają komunikację.

Comments are closed.